
Speeltuin Brouwersplein schakelt politiek in om eind te maken aan overlast hondenpoep
HAARLEM Speeltuin Brouwersplein in de Leidsebuurt heeft al jaren enorme overlast van hondenpoep in de omgeving. Er ligt de laatste tijd zelfs zoveel hondenpoep dat omwonenden in uiterste wanhoop de Haarlemse PvdA om hulp hebben gevraagd. Deze heeft beloofd komende donderdag vragen over de overlast in het vragenuur van de raad te stellen. De partij wil onder andere van burgemeester Wienen weten of hij in overleg wil treden met het bestuur van de speeltuin over mogelijke oplossingen voor dit aanhoudende probleem, zodat de buurtkinderen weer ongehinderd gebruik kunnen maken van de speeltuin.
De Leidsebuurt is van oorsprong een oude arbeidersbuurt waar de laatste jaren veel jonge gezinnen en starters zijn komen wonen. Ook veel van de starters hebben kinderen gekregen, waardoor het percentage kinderen in deze smalle wijk erg hoog is. Tegelijkertijd is er relatief weinig ruimte beschikbaar in de Leidsebuurt waar kinderen kunnen spelen en bewegen. Een van de weinig plekken waar ze dat kunnen doen is op het grote centrale plein midden in de wijk, het Brouwersplein. Hier is ook een klein speeltuintje en verenigingsgebouw gevestigd. Op zich een prima plek voor de buurtkinderen om zich lekker uit te leven, ware het niet dat er verschrikkelijk veel hondenpoep ligt.
“Ja, naast veel kinderen zijn er hier in de wijk ook erg veel honden”, verzucht Georg Hagenauer namens het speeltuinbestuur. “En wat voor de kinderen geldt, geldt ook voor de hondenbezitters. Er zijn gewoon weinig plaatsen waar ze hun hond uit kunnen laten. Het gevolg daarvan is dat de weinige ruimte die er is vol zit met hondenpoep. Kinderen zitten daardoor geregeld onder de uitwerpselen, lopen gezondheidsrisico’s op en kunnen niet veilig spelen”.
Volgens Hagenauer is de overlast van de hondenpoep een structureel probleem dat alleen nog met hulp van de gemeente hersteld kan worden. “Omwonenden hebben in het verleden al vele malen getracht het probleem zelf op te lossen”, zo laat hij weten. “Mensen aanspreken, vlaggetjes in de poep te prikken, opruimacties, oproepen te doen in de Facebook wijk groep en ga zo maar door. Het leidde tot veel discussie, maar uiteindelijk veranderde er helemaal niets, hetgeen weer leidde tot frustratie waardoor het op z’n beloop werd gelaten. Het is echt een vicieuze cirkel waar wij zelf niet uit komen”.
Overigens is Hagenauer ervan overtuigd dat het overgrote deel van de hondenbezitters het beste met de wijk voorheeft en de ontlasting van hun trouwe viervoeter keurig opruimt. “Helaas zijn er ook momenten waar het mis gaat. Dit leidt tot de situatie hoe ze er vandaag is. Ik vind dat onze kinderen de mogelijkheid moeten hebben om ergens te kunnen spelen en hoop dat de burgemeester ons daarbij kan helpen”.
De PvdA doet hiertoe donderdag in het vragenuur van de raad in ieder geval vast een aantal voorzetten. De partij wil van de burgemeester weten of er in de buurt van de speeltuin bakken met deksels geplaatst kunnen worden waarin hondeneigenaren zakjes hondenpoep kunnen weggooien. Ook wordt de burgemeester gevraagd of er in de Leidsebuurt beter gehandhaafd kan worden.
Bjorn Warmerdam