
Trots Haarlem reageert op tweede termijn Wienen: ‘Geef Haarlem een donkere LHBTI+ vrouw als burgemeester’
HAARLEM De raadsvergadering die gisteravond duidelijk moest maken of burgemeester Jos Wienen het vertrouwen van de raad heeft voor een tweede ambtstermijn als burgemeester van Haarlem was nog maar net afgelopen of Trots Haarlem kwam al met een statement naar buiten. De partij kan zich niet bepaald vinden in het raadsbesluit om Wienen voor een tweede termijn voor te dragen. “Zeg Jos vaarwel en geef Haarlem een donkere vrouw uit de LHBTI+ gemeenschap als burgemeester”, zo liet Trots Haarlem weten.
Trots Haarlem lijsttrekker Sander van den Raadt laat in het politieke debat nogal eens blijken dat hij niet bepaald een groot fan is van burgemeester Wienen. Hij was dan ook niet heel enthousiast over het feit dat de Haarlemse raad zich dinsdag in een deels besloten vergadering positief uitsprak over een herbenoeming van de Haarlemse burgervader. Van den Raadt vraagt zich af waarom de herbenoeming van Wienen vervroegd moet worden en wil als nieuwe burgemeester liever een donkere vrouw uit de LHBTI+ gemeenschap. Volgens hem zou dat ook beter aansluiten bij de ideeën van de huidige coalitie die diversiteit voorstaat.
“Sinds 1357 kent Haarlem al burgemeesters”, zo laat Van den Raadt weten. “In totaal zijn er bijna honderd verschillende burgemeesters geweest, bijna stuk voor stuk blanke mannen. Slechts een keer werd een vrouw burgemeester, in 1985. Dit terwijl de huidige coalitie geen moment ongemoeid laat om het belang van diversiteit te benadrukken. Zelfs nieuwe ambtenaren worden hierop aangenomen. Blijkbaar geldt dat echter niet voor de hoogste ambtenaar van onze stad en dat vinden wij hypocriet”.
Op 21 september 2022 eindigt de eerste ambtstermijn van de burgemeester van Haarlem. De gemeenteraad moet uiterlijk 4 maanden voor het aflopen van deze termijn een aanbeveling over herbenoeming uitbrengen. In het geval van Wienen is dat echter een stuk eerder gebeurd. Trots Haarlem vraagt zich af waarom de herbenoeming zoveel maanden eerder plaats heeft gevonden. “We hebben te horen gekregen dat dit op verzoek van de Commissaris van de Koning geweest is”, laat Van den Raadt weten. “Zodat de herverkiezing van de burgemeester geen ‘verkiezings-dingetje’ zou kunnen worden. We vragen ons echter af of dit klopt en hebben daar raadsvragen over ingediend. Daarnaast zou het natuurlijk het beste zijn als de inwoners van Haarlem zelf hun burgemeester zouden kunnen kiezen. Het is raar dat een oude raad beslist met welke burgemeester de nieuwe raad opgezadeld zit voor zes jaar”.
Volgens Van den Raadt is het dan ook het juiste moment voor de huidige raad om te laten zien hoe divers ze zijn en te gaan voor een donkere vrouw uit de LHBTI+ gemeenschap als nieuwe burgemeester. “Na al die eeuwen aan rijen en rijen burgemeesters met hoge hoed is Haarlem wel klaar voor iets geheel fris en vernieuwends”, aldus Van den Raadt.